ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع کنونی تهران از سطح دریا در حدود 900 تا 1800 متر است در میدان تجریش ارتفاع حدود 1300 متر و در میدان راه آهن 1100 متر بالاتر از سطح دریا می باشد . لازم به ذکر است که این اختلاف سطح به علت گستردگی و وسعت زیاد این شهر می باشد .
 

 


شیب زمین

از شمال به جنوب در دامنه کوهستان شمیرانات 10% تا 15% از تجریش تا تپه های عباس آباد با شیب متوسط 3% تا 5% از عباس آباد تاخیابان 2% و از مرکز شهر تهران تا کناره 1% است .
 

 


موقعیت استقرار

تهران بین کوههای البرز و حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران در دشتی نسبتاٌ هموار واقع شده است پهنه استقرار آن از جنوب و جنوب غربی به دشت های شهریار و ورامین منتهی می شود و در سمت شمال و شرق با حد طبیعی فضای جغرافیایی شهر تهران در کوه و دشت به وسیله دو رود کرج در غرب و جاجرود در شرق مشخص می شود که در نزدیکی کویر نمک در جنوب شرقی تهران به یکدیگر می پیوندند .

طول و عرض جغرافیایی

شهر تهران از نظر جغرافیایی در 51 درجه و 17دقیقه تا 51 درجه و 33 دقیقه طول خاوری و 35 درجه و 36 دقیقه تا 35 درجه و 44 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته است .

شرایط اقلیمی

عوامل گوناگونی در شرایط اقلیمی شهر تهران به علت موقعیت ویژه جغرافیایی آن – موثرند از جمله ارتفاعات که در شمال آن قله توچال به ارتفاع 3933 متر مشاهد می گردد . همچنین کوه هایی چون دماوند شمیرانات و امامزاده داوود در اطراف آن اقلیم این بخش را تحت تأثیر قرار می دهند . منابع آب فیزیکی نیز از فاکتورهای مهم در شکل گیری اقلیم تهران است . از جمله این منابع می توان رودخانه جاجرود و کرج و سدهایی چون امیرکبیر ، لبنان و لار را نام برد .

عامل و فاکتور دیگری که می توان از آن نام برد دشت است . به استثناء نواحی شمالی استان که به جهت واقع شدن د رکوهپایه های البرز اندکی معتدل و مرطوب است . بقیه نقاط دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و گاهی سرد می باشد که نشانه و خصوصیت مناطق دشتی را نشان می دهد جهت مشخصه های کلی آب و هوای تهران می توان به آمار و ارقام زیر رجوع کرد :

طی یک دوره 30 ساله متوسط میزان بارندگی ساخته آن 230 میلیمتر و میزان بارندگی ساخته آن بین 200 الی 400 میلیمتر گزارش گردیده است .

به علت وسعت و ارتفاعات تهران سه ایستگاه سینوپنیک در محله آباد و شمیران و ژنوفیزیک وظیفه ثبت و درج دمای هوای شهر تهران را به عهد دارند که از سال 1330 طی یک دوره 45 ساله حداکثر دماهی هوای تهران 46 درجه و حداقل 15 درجه سانتیگراد اعلام شده است به این ترتیب تهران دارای تابستان گرم به ویژه در مناطقه جنوب و مرکز شهر و هوای معتدل درشمال شهر می باشد در زمستا نیز مرکز شهر و هوای معتدل در شمال شهر می باشد در زمستان نیز مرکز شهر تهران معتدل است ولی بخش های شمالی شهر سرد است و دما بارها به زیر صفر می رسد تهران در فصول سرد سال تحت تأثیر سیستم های پرفشار شمالی ( سیبری ) قرار گرفته است و دارای زمستان سرد و خشک و عموماٌ آلوده است و در ماههای گرم سال متأثر از سیستم های کم فشار حرارتی کویر مرکزی واقع شده و دارای تابستانی گرم و خشک است .

بیشترین مقدار بارندگی ماهیانه در طول دوره آماری تهران برابر 9/38 میلیمتر در اسفند ماه و کمترین بارندگی به مقدار یک میلیمتر در شهریور ماه اتفاق افتاده است .

متوسط سالیانه رطوبت نسبی هوا در تهران 40 درصد و در شمیرانات 46 درصد می باشد . جهت وزش باد غالب در تهران غربی (270 درجه ) و متوسط سرعت وزش باد 5/5 متر بر ثانیه است . نسیمی از دره های خنگ کوهستان شمال در شب ( بادکوه ) و از بیابان های جنوب در روز ( باد دشت ) به طور آهسته هر شبانه روز در شهر تهران جریان می کند .

یکی دیگر از مشخصه های قابل ذکر شهر تهران زلزله خیز بودن آن است . این شهر بر روی خط زلزله قرار دارد و احتمال وقوع زلزله در آن زیاد می باشد .
 

نوشته شده توسط م.ن در سه شنبه بیست و ششم آبان ۱۳۸۸ |